wtorek, 4 kwietnia 2017

Rzym - odsłona druga:)

 
Wiosna... była u nas w weekend i poszła sobie. W inne rejony.. Zazdrośnie słucham prognozy pogody w drodze do pracy.. Rzeszów - 20, Katowice - 19, Szczecin - 18. A u nas proszę Państwa - 8, 9, w porywach do 10 :( To wpływ Morza wiosenny, teraz chłodzi.. Za to latem w południowo - zachodnich rejonach temperatury sięgają 40C, a u nas miłe 25C:))) Takie klimatyczne refleksje:))
Z Rzymem wiążą się o tyle, że i tam pogoda była szybko - zmienna, drugiego dnia naszego pobytu nad miastem przetaczały się ciemne, granatowe chmury, padał deszcz wraz z gradem, a chwilami pokazywało się piękne słonko. Chciałabym zabrać Was jeszcze do dwóch miejsc w Rzymie, które zapadły nam w pamięć .. 
Koloseum.. Wizytówka Rzymu, można powiedzieć - klasyka i nic specjalnego. A jednak.. Naprawdę zapada w pamięć i "robi wrażenie".. I nie dlatego, że zapisało się niechlubnie (podobno, bo rzecz nie jest pewna) w historii chrześcijaństwa.. Koloseum imponuje przede wszystkim rozmachem i wzbudza podziw tym, że bez znanych nam obecnie udogodnień i narzędzi wieki temu ludzie potrafili zbudować takie cudo:) I działało! Wyobrażacie sobie całą logistykę jaka towarzyszyła ówczesnym wydarzeniom? Od informacji o tym, że będzie się coś działo, poprzez sprzedaż biletów, zapewnienie sprawnego zapełniania trybun, gastronomię, toalety? I to wszystko bez Internetu, telefonów czy innych środków masowego przekazu:) Szacunek wielki!Służbę można ciekawie wykorzystać:)
Otoczenie Koloseum równie imponujące.. Szkoda, że w czasach szkolnych nie ma możliwości uczyć się historii w tych pięknych plenerach..
Drugie miejsce - to muzeum Leonarda da Vinci:) Przy Piazza del Popolo 12 mieści się małe, ale niesamowite muzeum genialnego Człowieka Renesansu.. Oprócz szkiców ciała ludzkiego znajdują się tam makiety różnych wynalazków Leonarda, w tym czołg?, pomysł na karabin maszynowy, strój płetwonurka.. Pomyślcie - projekty sprzed 500 lat:)))!
 
Szkice są genialne, niesamowite!
Rower? 

Warto zajrzeć na chwilę oddechu do tego miejsca, tym bardziej, że muzeum mieści się w centrum Rzymu..
I jeszcze Termy - w bardzo ekspresowym rzucie migawki:)


I.. koniec.. Na pewno tam wrócimy:)

19 komentarzy:

 1. Do Rzymu niestety jeszcze nie dotarłam, ale bardzo bym chciała.
  Koloseum wygląda imponująco. Chętnie wybrałabym się również do muzeum da Vinci.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzenia się spełniają:) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
  2. Wiem,wiem. Już nie raz się o tym przekonałam:)

   Usuń
 2. Koloseum i jego otoczenie zrobiło i na mnie duże wrażenie. Do Muzeum niestety nie dotarłam, a szkoda. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Gigo:) To prawda, niesamowita jest ta budowla.. Tak jak Panteon.. Pozostaje chylić czoło przed Budowniczymi z dawnych lat.. No i widzisz, będzie po co wrócić do Rzymu:)) Pozdrowienia serdeczne!

   Usuń
 3. Koloseum zawsze i na każdym robi spore wrażenie. Zatęskniłam za Rzymem.
  Jednak w tym roku nie przewiduję odwiedzin Wiecznego Miasta.
  Zawsze mnie fascynował Leonardo da Vinci i dlatego odwiedziłam jego muzeum.
  Muzea też bardzo lubię.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Łucjo:) Leonardo fascynuje i inspiruje:)) Niesamowity Człowiek.. A Koloseum jest naprawdę niesamowite.. mimo, że jest również miejscem różnych ludzkich tragedii.. Pozdrowienia serdeczne!

   Usuń
 4. Niesamowite zdjęcia... chciałabym kiedyś zobaczyć Rzym... :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napiszę to samo co Marii - marzenia się spełniają:)! Dziękuję za miłe słowa:) i pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 5. Do muzeum nie dotarłam... a szkoda...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to będzie okazja, żeby do Rzymu wrócić:) dobrego dnia!

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. To prawda:) Serdecznie pozdrowienia Marysiu!

   Usuń
 7. Muzeum Leonarda - super! Jeśli kiedyś uda mi się zawitać do Rzymu, to trzeba koniecznie z tego co widzę na zdjęciach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo polecam muzeum Leonarda:)To był naprawdę fascynujący Człowiek.. A marzenia się spełniają! Dobrego tygodnia Aniu!

   Usuń
 8. Właśnie skończyłam lekturę książki "Adwokat "-R.singera , teraz ogladam zdjęcia Colosseum i próbuje wyobrazić sobie jak ono wyglądało ,gdy rozgrywały się tam krwawe walki gladiatorów, egzekucje skazańców i podobno też pierwszych chrześcijan /chociaż historycy twierdzą ,że chrześcijan mordowano w Cyrku Nerona na Wzgórzu Watykańskim /, widowiska i polowania na dzikie zwierzęta.
  Colosseum - chociaż bardzo zniszczone przez ;czas, trzęsienie ziemi i ingerencję człowieka - robi wrażenie . Chętnie obejrzałabym eksponaty w muzeum Leonarda da Vinci , jego rysunki są wspaniałe , zresztą nie tylko rysunki .
  Pozdrawiam serdecznie , życzę Ci zdrowych , wesołych Świąt Wielkanocnych oraz kolejnych wspaniałych podróży - Irena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały Rzym składnia do refleksji - jak to kiedyś było:) Niesamowite są te pamiątki po tylu wiekach historii, te antyczne szczególnie, że przetrwały tak długo.. Rysunki Leonarda zadziwiają dokładnością, niejeden atlas anatomiczny im nie dorównuje.. A mają tyle już lat.. Na Adwokata mam już zakusy od dawna:) Bardzo dziękuję za życzenia Irenko i również przesyłam najserdeczniejsze na ten świąteczny czas!

   Usuń
 9. Droga Aniu!
  Z okazji nadchodzących Świat Wielkanocnych życzę dużo zdrowia, radości,
  pogody ducha oraz wzajemnej życzliwości, a także wielu spotkań w gronie rodzinnym.
  WESOŁEGO ALLELUJA!!!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze komentarze :)