piątek, 31 stycznia 2014

Bardzo szybki spacer:)

Z cyklu - kolejna propozycja na wakacje:)
Na spacer po Kopenhadze mieliśmy mało czasu.. I pora była mało spacerowa - bo luty.. Widać na zdjęciach, że dosyć buro i ponuro.. Ze zdjęć i opisów miałam zupełnie inny obraz Kopenhagi - barwnej, kolorowej, pełnej życia:) Obraz jaki zachował się w pamięci jest zupełnie inny - miasta wyciszonego i zadumanego.. Może dlatego, że był to luty:) I dlatego, że obraz niepełny, jest to kolejne miejsce wpisane na listę "ponowne odwiedziny":) Ponieważ czasu było mało - oglądaliśmy kopenhaskie atrakcje w dużym skrócie:) Cel główny - Mała Syrenka:)
Spacer rozpoczęliśmy od pomnika Pana Andersena - inaczej być nie mogło:) Wyświecone spodnie na kolanach Pisarza świadczą o tym, jak ogromną popularnością cieszy się Pan Andersen wśród turystów - wszyscy chcą go chociaż dotknąć, a najlepiej te kolana na chwilę zasiedlić:) Ale konkurencja jest duża:)
Czarny Diament - Biblioteka Królewska.. Pełni również funkcję Biblioteki akademickiej Uniwersytetu w Kopenhadze. Nowa jej część została oddana miłośnikom książek w 1999 roku, w zbiorach Biblioteki znajdują się takie rarytasy jak rękopisy Sorena Kirkegaarda i Pana Andersena właśnie:)
Czarny Diament posiada również audytorium na 600 osób oraz Królewski Hol używany podczas koncertów, spektakli teatralnych i konferencji. No i funkcjonują tu dwa Muzea - Narodowe Muzeum Fotograficzne oraz Muzeum Sztuki Rysunkowej.

A tu wejście do starej części Biblioteki - ta stara część podobała nam się bardziej:)
Giełda Borsen -  funkcjonowała tu do 1974r od czasów króla Christiana IV, czyli od połowy XVII:):) Budynek ten posiada bardzo charakterystyczną iglicę wieży, złożoną ze zwiniętych ogonów czterech smoków jak również bardzo charakterystyczną elewację.
 
No i cel spaceru - Mała Syrenka:) Trudno zrobić tej Damie zdjęcie w pojedynkę - cieszy się ogromną atencją turystów:) Budyneczek obok to jeden z budynków należących do Przystani Królewskiej.

 Charakterystyczny gmach Opery Kopenhaskiej:)
Zabudowania fortu Kastellet - są udostępnione dla zwiedzających, mimo, że jest to nadal siedziba duńskiej armii.
Urokliwy kościółek św. Albana jest jedynym kościołem anglikańskim w Danii. Warto dodać, że znajduje się w parku Churchilla - w pobliżu pomnika Małej Syrenki, fortu Kastellet i fontany Gefion - czyli tego, co w Kopenhadze zobaczyć trzeba koniecznie:)
Fontanna Gefion 
Rosenborg - w zamyśle letnia rezydencja rodziny królewskiej, pełnił jednak funkcję głównej siedziby Króla do XIX w. Obecnie mieści się tu muzeum i królewski skarbiec.
 
Ratusz i wejście do fantastycznego parku rozrywki Tivoli:)
A tu tak zwany "kościół marmurowy" wzorowany na Bazylice św. Piotra, posiada jedną z największych kopuł w Europie.. Jego budowa została przerwana na 150 lat z powodu kosztów..
No i kopenhaska perełka - Nyhavn:) W domu pod numerem 65 mieszkał... Pan Andersen:)


Fascynujące jest w tym mieście połączenie nowoczesności z zabytkami:) i my na pewno do Kopenhagi wrócimy:) A Wam podoba się taka propozycja na wakacje:)?
Dobrego wieczoru!


15 komentarzy:

 1. Aniu, ciekawy wpis.
  Kopenhaga na wakacje? Jak najbardziej tak! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Kasiu:) Dziękuję:) I również jestem jak najbardziej "za":):) Pozdrowienia serdeczne!

   Usuń
 2. O u mnie też Kopenhaga właśnie!!!! :)) Pozdrawiam ciepło!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Aldi:) U ciebie letnio i słonecznie:) I poetycko:) Pozdrowienia!

   Usuń
 3. Aniu, dzięki za ten spacer. Nie byłam, nie widziałam, planuję! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Dominiko:) O, to fajnie:) Miasto piękne i tu tylko takie bardzo turystyczne "zajawki":) Jest tam co odkrywać:) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 4. Spacer w lutym , nie szkodzi, bo i tak miasto pięknie pokazałaś. Ja je odwiedzałam w czerwcu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Gigo:) Dziękuję:) Następna nasza wycieczka na pewno będzie w jakimś ciepłym miesiącu:) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 5. Aniu, mimo pochmurnej pogody Twoje wspaniałe zdjęcia ukazują piękno Kopenhagi.
  Coraz bardziej przekonuję się, że kraje Północy mają bardzo wiele do zaoferowania. Nigdy nie tęskniłam za podróżami w tamte strony. teraz wiem, jak wiele traciłam...
  Życzę Ci cieplutkiego, milutkiego weekendu.
  Pozdrawiam bardzo, bardzo serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Łucjo:) Dziękuję za miłe słowa:) Kraje Północy są piękne - mnie urzeka tam surowa przyroda i to, że w wielu miejscach nie widać ingerencji człowieka.. Natomiast każda kolejna wizyta przekonuje jak wiele działo się u naszych północnych sąsiadów na przestrzeni wieków i jak wiele piękna potrafili stworzyć.. Warto ich odwiedzać:) Również życzę Ci bardzo dobrego weekendu i słoneczne pozdrowienia przesyłam!

   Usuń
 6. Beautiful! I love Copenhagen. This post brings back nice memories :-)

  Hope you'll have a great Sunday
  http://dzjiedzjee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hi, Gert! nice, with also have cool memories of Copenhagen :) Weeknd with us very snowy :) Best regards from Gdansk!

   Usuń
 7. Serce ściska od uroku miejsca:) Dzięki za relację

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Polinko:) Do usług:) Fajnie jest w Danii, jak w całej Skandynawii zresztą:) Oczywiście mówię tu o zaletach urlopowych:) Pozdrowienia odwilżowe:)

   Usuń
 8. Cudowny pobyt i piekne zdjęcia, to chyba nowym aparatem!? Oj jak ja Ci zazdroszczę tej podróży i zwiedzania miasta Andersena. Dzieki takim relacjom mozna czuć sie również jak na cudownych feriach. Usciski !!! M.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze komentarze :)