czwartek, 14 marca 2013

Propozycje na wakacje

Zima nie odpuszcza.. Rano pierwsze kroki kieruję do okna, przy którym zamontowany jest termometr.. Widok przygnębiający - minus 10, 14...  W marcu? A gdzie globalne ocieplenie?
Jak wiadomo (niestety), pogoda to zjawisko na które wpływu nie mamy, zatem mimo mrozu, pierś do przodu, głowa do góry, kręgosłup prosto i na przód:) - życie płynie..

Jeszcze w zimowej szacie - miejsce na Kaszubach, które warto odwiedzić - Szymbark.. Znajduje się tam Centrum Edukacji Promocji Regionu - Kaszub oczywiście:) (tu)
Miejsce ogólnie rzecz ujmując - wielowymiarowe, a lista atrakcji w Centrum jest bardzo długa, począwszy od najdłuższej deski świata, poprzez stół Noblisty, muzeum tabaki, bunkier Gryfa Pomorskiego, dom trapera kanadyjskiego - skończywszy na ... Domu Postawionym na Głowie:) 
Ów Dom Postawiony na Głowie jest wręcz synonimem Szymbarku:) 


Napisałam, że miejsce jest wielowymiarowe, bowiem pośród różnych atrakcji znajduje się tam zakątek, który szczególnie ujmuje za serce.. Dom Sybiraka,  przywieziony spod Irkucka.. A tuż obok, między brzozami wybudowano model sowieckiego łagru.. W łagrze zawieszono unikatową kolekcję zdjęć i obrazów.. Muszę przyznać, że miejsce to wywiera szczególne wrażenie. Polecam bardzo - dotknięcie kawałeczka okrutnej karty historii wielu naszych Rodaków..


W Szymbarku można obejrzeć również małą wystawę zdjęć Romualda Koperskiego - "Człowieka Syberii":)
Jeszcze słówko o Domu Postawionym na Głowie.. Gospodarze Centrum piszą o nim, że jest symbolem dzisiejszego świata, w którym wiele rzeczy i spraw postawionych jest "na głowie".. 
Nie można odmówić im racji.. Na pewno wrażenia, które pojawiają się ze strony błędnika po wejściu do wnętrza Domu są jedyne w swoim rodzaju:) Warto zadumać się nad owym przesłaniem.. Czy to, co dzieje się na świecie nie wzbudza w nas czasem takich wrażeń, jak te, których dostarcza nam błędnik w odwróconym Domu...

Mam nadzieję, że zgodnie z prognozą pogody to ostatni zimowy tydzień - czego Wszystkim bardzo życzę:) Optymistycznie zatem - do zobaczenia- wraz z poznańskimi Zającami:) Fajne, prawda?
 

9 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa ,choć smutna wycieczka..........
  jeśli będę w tamtej okolicy to z pewnościa wstąpię.
  Pozdrawiam i aby do wiosny ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Beatko:) Polecam, warto! Dziś była u nas burza śnieżna:( Zima nas pokochała w tym roku.. Pozdrowienia cieplutkie:)

   Usuń
 2. Szymbark był dla mnie znany tylko z domu do góry nogami, ale nic nie wiedziałam o Domu Sybiraka i modelu łagru. To z pewnością warte jest zobaczenia. Będę o tym pamiętać. W domu do góry nogami byłam w Zakopanem i mój błędnik całkowicie zwariował. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Gigo! Szymbark jest wielowarstwowy:) Dużo tam atrakcji i naprawdę warto zajrzeć:) A błędnik w istocie ma się nijak w tym odwróconym domu:) Serdeczności!

   Usuń
 3. rodzice Beatki maja drewniany dom z Szymbarku...kiedy podpisywali umowę kupna...byłam z nimi zwiedzałam to cudne miejsce...niestety dom na głowie był dopiero w budowie:)))..muszę tam koniecznie wrócić:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Qrko! Warto zajrzeć:) A szymbarskie domy to marka godna polecenia:) Serdeczności!

   Usuń
 4. Dziękuję ci za ten wpis! Moj dziadek i mąż blogowej babci Marianny został zesłany na Sybir ... Chętnie wybiorę się aby zobaczyć to miejsce....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Asiu:) Dziękuję:) To masz kawałek syberyjskiej historii bardzo namacalny.. Pozdrowienia cieplutkie!

   Usuń
 5. Great pictures! I love the upside-down-house ;-)

  Greetings from the Netherlands,
  DzjieDzjee

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze komentarze :)